Czym są grzyby pleśniowe i dlaczego są tak niebezpieczne?
Grzyby pleśniowe to organizmy, które powszechnie występują w środowisku człowieka, w tym w domach i mieszkaniach. Rozwijają się na powierzchni podłoża, najczęściej na ścianach, tworząc nieestetyczne naloty. Wpływają negatywnie nie tylko na wygląd wnętrza, ale również stanowią zagrożenie dla zdrowia, dlatego też powinny być skutecznie usuwane. Dlaczego należy usuwać grzyby pleśniowe? W jaki sposób się ich pozbyć? Wskazówki w dalszej części wpisu.
Rozwój grzybów pleśniowych w budynkach
Grzyby pleśniowe to organizmy tlenowe, które tworzą grzybnię wgłębną na powierzchniach, najczęściej na ścianach za meblami czy tapetami. Mają stosunkowo niskie wymagania pokarmowe i duże zdolności przystosowawcze. Ich rozwój w znacznej mierze zależy od wilgotności w danym pomieszczeniu i temperatury.
Do rozwoju grzybów pleśniowych w domu może doprowadzić brak skutecznej hydroizolacji budynku oraz niedostateczna wentylacja pomieszczeń. Nadmierna wilgoć wraz z wysokimi temperaturami mogą bardzo szybko doprowadzić do tego, że we wnętrzu pojawi się tzw. pleśń.
Dlaczego grzyby pleśniowe są groźne dla zdrowia człowieka?
Należy możliwie jak najszybciej podjąć stosowne działania, gdy w pomieszczeniu pojawią się grzyby pleśniowe. W wielu przypadkach wskazana jest profesjonalna pomoc specjalistów. Zapraszamy wówczas do skorzystania z usług naszej firmy, która świadczy usługi z zakresu odgrzybiania budynków w Rzeszowie.
Grzyby pleśniowe wykazują negatywny wpływ na układ oddechowy i nerwowy. Mogą też powodować objawy skórne. Szczególnie narażeni na problemy zdrowotne są alergicy. Do negatywnych skutków przebywania w pomieszczeniach z grzybem zaliczamy m.in. ogólne zmęczenie, problemy żołądkowe, katar, zapalenie zatok, a nawet problemy z utrzymaniem równowagi czy drętwienie nóg i rąk.